FAQ

1. Na czym polega akcja Ekoszkoły?
Ekoszkoły to akcja polegająca na zbiórce niepotrzebnych telefonów komórkowych i przekazaniu ich do segregacji i recyklingu. Większość telefonów zostaje odnowiona, pozostałe zrecyklingowane, dzieki czemu jest mniej odpadów.

2. Czy dołączenie do Akcji Ekoszkoły przez szkołę jest płatne?
Nie. Akcja jest całkowicie bezpłatna, pokrywamy wszystkie koszty materiałów promocyjnych i edukacyjnych oraz koszty transportu. Szkoła nie angażuje żadnych środków finansowych, a przeprowadzając ją u siebie może otrzymać dodatkowe środki pieniężne na bieżące potrzeby.

3. Co szkoła otrzymuje w zamian za zebrane telefony?
Przekazane przez placówkę telefony przeliczane są na środki pieniężne, które przelewane są na podane w systemie konto bankowe. Pieniądze szkoła może przeznaczyć na własne potrzeby.

4. Zarejestrowałem się - czy to oznacza rozpoczęcie akcji zbierania telefonów w szkole?
Nie. Rejestracja nie oznacza rozpoczęcia akcji zbiórki. Sygnałem rozpoczęcia akcji dla nas jest kliknięcie przez Ciebie w środek czerwonego przycisku "Przystępujemy do zbiórki telefonów", który zobaczysz po zalogowaniu na stronie głównej. Jest to dla nas znak, że możemy wysłać Ci paczkę powitalną z naszymi materiałami.

5. Jak ponownie przystąpić do akcji?
Wystarczy tylko ponownie kliknąć w w środek czerwonego przycisku "Przystępujemy do zbiórki telefonów". Jego kolor oznaczają:
zielony - poprzednia akcja nie została jeszcze zakończona,
czerwony - możesz zaczynać.
Akcja może być przeprowadzana wiele razy - jest tylko jeden warunek - aby zacząć kolejną, trzeba zakończyć poprzednią. Do akcji można przystąpić w dowolnym momencie.

6. Jak mogę się zarejestrować?
Są dwa sposoby - wypełniając formularz rejestracyjny na naszej stronie lub telefonicznie, dzwoniąc do nas (zobacz szczegóły).

7. Czy przystępując ponownie do akcji muszę się rejestrować?
Nie. Rejestracja jest jednorazowa.

8. Zebraliśmy już telefony - co dalej?
Teraz wystarczy tylko skontaktować się z nami, abyśmy odebrali telefony. Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zamawiamy kuriera na nasz koszt.

9. Nie mogę się zalogować, co zrobić?
Może być kilka przyczyn:
- konto nie jest jeszcze aktywne
- jest problem z loginem bądź hasłem,
- Twoja przeglądarka nie obsługuje ciasteczek 'cookies'
Prosimy o kontakt - postaramy się rozwiązać ten problem.

10. Po jakim czasie ilość zebranych telefonów zostanie wpisana do systemu?
Do 48 h od czasu odebrania paczki, prosimy o zalogowanie się i sprawdzanie stanu swojego konta.

11. Po jakim czasie przelew zostanie zrezalizowany?
Do 14 dni od daty wpisania ilości zebranych telefonów przez pracownika Greenfone.

12. Kiedy dostanę zestaw powitalny?
Przesyłka zostanie wysłana najszybciej jak to będzie możliwe po przystąpieniu do akcji.

13. Ile telefonów wystarczy zebrać, aby zamówić kuriera po odbiór paczki?
Wystarczy zebrać 30 telefonów. Od takiej liczby możemy już umówić odbiór firmą kurierską.

14. Czy do paczki mogę również dołączyć ładowarki i akcesoria telefoniczne?
Tak. Ładowarki i pozostałe akcesoria można dołączyć do paczki. Nie jesteśmy w stanie zaoferować za nie żadnej kwoty, ale zutylizujemy je na nasz koszt.

15. Co dzieje się ze starymi, nieużywanym telefonami komórkowymi?
Zebrane telefony, które mogłyby trafić na wysypiska śmieci lub do spalarni są segregowane na:
- nadal działające , które mogą zostać odnowione i ponownie wykorzystane,
- uszkodzone, połamane lub za stare, które są poddawane ekologicznemu recyklingowi. Zawierają one ważne surowce naturalne i elementy, które można odzyskać.

Odnowione telefony komórkowe z Polski trafiają do najbiedniejszych krajów świata, jako oferta taniej technologii telekomunikacyjnej. Dzięki temu użytkownicy w krajach słabiej rozwiniętych mogą korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej, mobilnej technologii telekomunikacyjnej.

16. Dlaczego tak ważne jest, aby stare, nieużywane telefony komórkowe zyskały drugie życie?
Recykling starych telefonów komórkowych wpływa korzystnie na naszą planetę. Dzięki ponownemu wykorzystaniu zmniejsza się ilość powstających odpadów. Wielokrotne użycie przynosi wielkie korzyści dla środowiska, ponieważ oszczędzamy zasoby i energię potrzebną do produkcji nowych urządzeń. Kiedy telefonu nie da się już naprawić jest on przekazywany do przetworzenia. Dzięki temu możemy odzyskać wiele wartościowych komponentów, które można ponownie użyć.

17. Dlaczego nie wolno wyrzucać telefonu komórkowego do zwykłych śmieci?
Tak jak inne urządzenia elektryczne, telefony komórkowe działają na baterie. Baterie te zawierają toksyczne substancje, których nie można wyrzucać byle gdzie, ponieważ gdy przedostaną się do gleby i wód gruntowych mogą poważnie zagrozić zdrowiu i życiu roślin, zwierząt i ludzi. Dlatego tak ważne jest oddanie telefonu do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu mamy pewność, iż zostaną one poddane procesom recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione w sposób niezagrażający środowisku, ani ludziom.

18. Kto jest partnerem akcji Ekoszkoły?
Partnerami akcji Ekoszkoły są firmy Orange Polska oraz Alcatel Polska S.A., dla których ważne jest, aby działać z poszanowaniem zasad ekologii i w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Cel akcji jest bardzo bliski partnerom- dzięki niej stare telefony komórkowe zyskują drugie życie lub są utylizowane w sposób odpowiedzialny i bezpieczny, a uczniowie uczą się, jak chronić środowisko naturalne. Więcej mozna dowiedzieć się m.in. na www.orange.pl/odpowiedzialny_biznes.phtml

 
Zobacz nas na Facebooku